Sveikata, ligoninė ir šiaip viskas apie tai

Dėl suprantamų priežąsčių, nedariau jokių fotografijų, kiekvienas ligonis ir kiekvienas žmogus turi savo privatumą, todėl tekstas bus be foto ir video. Sorry

Taip jau nutiko, kad rašant ir jau beveik spaudžiant publikaciją naujo straipsnio netikėtai susidūriau su sveikatos šlubavimu, todėl buvo nutarta parašyti šį tekstą. Straipsnelis nebus apie tai, kokie yra pliusai ar minusai, nebus jokių palyginimu, bus istorija, kaip netikėtai atsiduri ligonine, operacinėje be jokių dokumentų ir draudimų. Taigi, viskas nuo pradžių

Trečiadienio rytas, puikus oras, suplanuotas susitikimas su klientu papietauti ir aptarti tolimesnius planus. Atsikėlus pažiūrėjus į “kamščius” supranti, kad 30km teks važiuoti beveik 2h pasidarai kavos puodelį ir papusryčiaves leki į automobilį. Susitikimas praėjo puikiai, kaip visada pajuokavom aptarėm ir prieš atsisveikinant su kolega jam sakau: Igori, kažkas man negerai, staigus dūris dešinėje pusėje, turiu įtarimą kas atsitiko bet reikia skubiai rentgeną daryti. Kadangi už vairo sėsti negalėjau (tiksliau nenorėjau dėl nepasitikėjimo sveikata) paprašiau jo, kad nuvežtu mane kaip keleivį iki ofiso (netoli ~5km ir be kamščių). Ofise greitai visi pradėjome ieškoti kur būtų galima padaryti netoliese rentgeną. Deja, bet pasirodo Maskvos centre po 14:00 privačiai rentgeną pasidaryti neįmanoma. Vykti į ligoninę iš karto taip ir nesinorėjo, buvo vilčių, kad nepasikartojo prieš pusantrų metų ištikusi istorija.

Neradus kur būtų galima pasidaryti rentgeno ir sėdint pasijutau šiek tiek geriau, paskambinau į savo mokamą kliniką kur visada atlieku sveikatos priežiūrą. Jie su malonumu padarys rentgena, problema tik ta, kad laikrodis muša 15:30, važiuoti ~45km ir faktiškai kamščiai….ilgai galvoti nereikėjo, kadangi šalia niekur nebuvo tokios galimybės patikrai, todėl su kolega sutarėm, kad aš važiuoju neskubėdamas ir jei kas blogai – stoju, avarinis signalas ir skambinu jam, kad jis atvyktų ir mane vis gi nuvežtu iki vietos.

Taip kaip buvo tikrai piko metas važiavimas buvo idealus pagal sveikatos sutrikimą. Beveik po pusantros valandos kelionės, dasigavau iki klinikos ir iš karto padarė tyrimus, mano abejonių gydytojas deja neišsklaidė ir patvirtino man diagnozę kurią jau ir sau buvau pastatęs 99proc tikslumu (pasikartojo spontaniškai antrą kartą per pusantrų metų) – pneumotoraksas.

Su šia diagnoze yra kategoriškai draudžiama daryti bet kokius veiksmus ir reikia skubiai kviesti greitąją pagalbą, važiuoti į ligoninę ir lįsti po skalpeliu. Kadangi tai buvo privati klinika ir žinant kaip jie bijo bet kokių nutikimų, skubiai priėjo gydytojas, nusivežė su vežimėliu į kabinetą, pajungė deguonies aparatą ir stebėjo kraujotaką. Su nuostaba gydytojas stebėjosi, kad pilnai atsisakius dežiniojo plaučio mano kraujotaka ir pulsas nei kiek nenusilpo. Per 3 valandų kraujotaka buvo 95-97% (norma laikoma nuo 95%). Taigi, su kairiuoju plaučiu jaučiausiai idealiai, neskaitant to, kad trūksta oro, sunku kvėpuoti ir žinoma judėti.

Kol sėdėjau kabinete su deguonies aparatu ir laukėme greitosios (~40min), galvojau kas gi gali būti, kad pakartotinai po pusantrų metų atsitiko vėl tas pats. Niekaip negalėjau suprasti, nes nebuvo nei kokio nors didelio fizinio krūvio, nei sumušimo toje vietoje, nei kažkokios traumos – nieko nebuvo. Pirmasis kartas toks pat mistinis ir šis lygiai toks pat. Kadangi telefonu naudotis sunkoka dar žinant kad 100proc važiuosiu į ligoninę daryti operacijai reikia saugoti energiją, geriausiu atveju pakrovėjas bus tik sekančią dieną. Palikau visus automobilio dokumentus, kad kolega galėtų paimti ir pastatyti ofiso garaže (kur sėkmingai stovi iki dabar, manau dar porą savaičių ten ir prastovės:) ) Atvykus greitosios medikams, daug aiškinti nereikėjo, pagal pateiktą rentgeno fotografiją buvo viskas aišku, nusileidom neskubėdami į automobilį ir pajudėjom į ligoninę.

Ligoninėje daug kalbų taip pat nebuvo, kadangi pneumotoraksas yra ekstrinė liga, per ~15min buvo praeiti visi reikiami gydytojai ir visos analizės ir maždaug po 30-45min po atvykimo į ligoninės priimamąjį aš jau gulėjau ant operacinės stalo, šnekėjau su gydytoju (pasirodo ne kartą buvęs Lietuvoje ir net moka šiek tiek kalbėti) ir jaučiau kaip atliekama operacija. Nieko ten baisaus nėra, duodama vietinis nuskausminamas, padaroma ~1cm (man bent jau taip atrodo) įpjovą (šį kartą buvo žemiau 6 šonkaulio). Per įpjovą įstatomas drenažas ir kada tu pajunti palengvėjimą ir kaip tavo plautis pradeda atstatinėti, tai yra tikriausiai pats geriausias jausmas. Garsas neišpasakojamas ir tu supranti, kiek buvo oro ir kaip tai yra pavojinga. Po maždaug 1s ausiai patrauklaus švilpimo iš vamzdelio pajunti krūtinėje laisvę bet tuo pat metu supranti, kad nežmoniškai norisi atsikositi, Kadangi plaučiai staigiai pradėjo vėl funkcionuoti tai normali situacija, kada tu negali kvėpuoti 5-10s o tik koseji. Po tokio palengvėjimo, kada gali kvėpuoti ne 20-30% o maždaug 80% yra begalo puikus jausmas. Kadangi po oro išleidimo yra paliekamas drenažas dėl tolimesnio gydymo, šiek tiek yra diskomforto. Drenažas laikomas pagal situaciją, kaip išeina viduje dar likęs oras. Man teko su savo “draugu” (taip pavadinau savo stiklainį su vandeniu) būti 6 dienas.

Jei nežinote, tai pastačius drenažą vienas galas yra “tavyje” o kitas yra išorėje. Pačiame drenažo gale uždedamas bintas ir jis patalpinamas i stiklainį arba kitokį indą su vandeniu, kad oras nepatektų į vidų o tik išeitų į išorę. Jei kvėpuojant vandenyje burbuliuoja – reiškiasi oro dar yra ir reikia toliau gydyti. Visas gydymas po operacijos faktiškai yra vaikščiojimas rankoje laikant “draugužį” 🙂 Buvo didelio noro keliauti namo po keletos dienų, kadangi oro tikrai buvo mažokai bet po rentgeno buvo pastebėta, kad teletą dienų laikosi ~2cm ilgio suspaudimas plaučiuose, todėl nutarta savaitgalį palikti mane ligoninė. Pirmadienio tyrimai parodė lygiai taip pat, suspaudimas yra ir buvo pastatytas suslėgusio oro aparatas.

Tai tikriausiai buvo pačios ilgiausios mano 20 valandų praleistos lovoje…tu negali normaliai judėti, guli ant nugaros (ant šono drenažas maišo, skausmas siaubingas, padeda tik gulėjimas ant nugaros). Šiaip ne taip iškentėjau tas 20 valandų ir po kontrolinio rentgeno suspaudimas dingo. Gydytojas mane išmokė pačiam drenažą atsijungti nuo aparato ir su specialiais spaustuvais jį suspausti, kad nepatektų oro. Po 6 valandų buvo atliktas kontrolinis rentgenas dar kartą ir viskas jame buvo super! Iš karto buvo ištrauktas drenažas, išsiųsta “skylutė” ir ramiai laukiama sekančios dienos ryto. Ryte buvo visas sprendimas, jei per ~18h nieko nenutiko – rentgenas nieko neparodys ir bus galima važiuoti į namus. Išaušus lauktam rytui ir pasidarius rentgeną laukiau gydytojaus kaip mažas vaikas senelio šalčio su dovanomis. Pagaliau 9 ryto pasakė – kraukis daigtus ir važiuok namo!!!!

Susikroviau, išvažiavau….visas laikas ligonineje buvo praleistas be temperatūros o išėjus iš ligoninės ir pravažiavus maždaug puse kelio namo pajutau, kad kažkas ne taip….grįžus namo iš karto pasimatavau ir nustebau 37.7 temperatūra! Galvoju va čia jau priplaukiau….greitai pradėjau skambinti visiems savo pažystamams gydytojams ir mane nuramino, sako sustreikavo tavo plautis gavęs gryno oro 🙂 Stebėk keletą dienų, jei temperatūra bus ne aukštesnė tai nieko nedaryk, svarbu negulėk lovoje o judėk, jei didesnė – paracetamolio tabletė ir stebėti, jei kartojasi – kviesti greitają.

Va taip praėjo mano “įdomus” susitikimas su klientu….

Šiek tiek ligoninės biurokratizmo:

Kaip ir Lietuvoje taip ir Rusijoje kiekvienas žmogus yra draudžiamas privalomuoju draudimu. Pas mane jis buvo, bet deja, jis gulėjo namie ir neturėjau galimybės niekaip pristatyti jo į ligoninę, gydytojas mane perspėjo kad reikės apmokėti už paslaugas (kas išgulėta, bet už pačią operacija nereikės, kadangi tai ekstrinė situacija ir ji nemokama). Aš gydytojui paaiškinau, kad namie turiu polisą draudimo, tik nėra galimybės pristatyti.
Teko skambinti savo juristams ir teirautis kaip elgtis šioje situacijoje, jų patarimas buvo paprastas: tegul rašo už paslaugas, važiuoji namo, pasiimi draudimą ir nuveži jiems, tada jie perskaičiuoja ir viskas nemokamai.
Kažkurią dieną bendraujant su gydytoju jis prasitarė, kad pirmame aukšte prie rūbinės yra draudimo langelis, pasiūlė man pasiimti savo dokumentus ir nueiti ten išsirašyti draudimą naujai ir viskas. Žinoma nieko negalvojęs nusileidžiu, bet susiduriu su kita problema….ligonine ne pačioje Maskvoje o Maskvos priemestyje…ir jie nemato mano draudimo numerio kadangi jis man išduotas Maskvoje. Numerio nežinojau, jie bazę mato tik MO (Московская Область) tai vis gi nutariau pasinaudoti juristų patarimu ir iš namų atvežti.

Atėjus dienai kada keliauti namo, gydytojas sako “nu ką, skaičiuojam kiek kainuos?” – kas gi man beliko, nu skaičiuokit….o galvoje tik viena mintis, jei nepriims kortele, grynais turiu tik ~50000руб. kam reikės skambinti ir perduoti savo kortelę kad važiuotų iki bankomato ir nuimtų grynuosius….kokia mano buvo veido išraiška kada pamačiau kiek kainavo mano daugiau nei savaitės gydymas ligoninėje….po pamatytos sumos, net neprieštaravau ir atkiro visi norai gaišti visą dieną važinėjant į namus, ieškant draudimo ir vežant atgal jį perrašinėti….savaitės gydymas kainavo 26 750руб. kas sudaro ~€300. Lengva ranka nuėjau, atsiskaičiau ir ramiai iškeliavau namo:)

Apie ligoninę:
Ligoninėje tikrai labai rimtai laikomasi COVID-19 situacijos niūansų. Kiekvienas ligonis kas 2 valandas gauna naują vienkartinę kaukę, ją privaloma naudoti jei išeinama iš palatos.
Prie kiekvienos palatos stovi dezifekcijos skysčiai.
Kiekvienas pacientas nemokamai tiriamas dėl COVID-19
Maistas yra puikus, gal šiek tiek mažokai, bet jis tikrai yra puikus
Labai daug ligonių, kartais buvo dienų, kada ryte atsikeli o koridorius pilnas, kadangi palatose nėra vietų.
Gydytojai jauni, ambicingi ir puikiai suprantantys savo darbą, respect!
Aptarnaujantis personalas taip pat puikus, iš neturėjimo ką veikti, ten “įsidarbinom” su palatos kolega, padėjom seselėms ir slaugėms atlikti kažkokius darbus, kadangi jie tikrai nespėdavo ir jautėsi įtampa.

Štai tokia istorija, kuri nutiko netikėtai ir tikrai nelauktai. Būkite atsargūs, saugokite sveikatą, ji tikrai reikalinga.

Visus su šventėmis!

Leave a Comment