Pagrindinės įmonių formos Lietuvoje ir Rusijoje

Ilgai teko bandyti “išspausti” tą pirmąjį straipsnį, bet šiaip ne taip prisėsta ir atlikta.

Temų tikrai daug, kurias galima aptarti ir kurios pasiūlytos uzdarbis.lt forume, bet pradėkime būtent nuo šios. Ši tema daugeliui yra aktuali, daugelis nori sužinoti skirtumus tarp Lietuvos ir Rusijos.

Primiausia, kaip ir daugelis nori suprasti ir susipažinti tarp įvairių įmonių formų, kokios yra ir kokie mokesčiai. Aptarsime tik pagrindines formas, kadangi ir Lietuvoje ir Rusijoje jų yra itin daug ir visų išmanyti neįmanoma.

LietuvaRusija
Самозанятый
Individuali veikla (IV)Индивидуальный предприниматель (IV atitikmuo)
UABООО, ОАО
1. Įmonių atitikmenys

Manau daugeliui Lietuvoje esančių įmonių formos jau yra preliminariai aiškios ir aiškūs jų mokesčiai, bet vistiek palyginkime kiekvieną atskirai.

Самозанятый:

Ši forma mažai paplitusi, įvesta neperseniausiai ir dar mažai kas supranta apie ją. Ji paprasta kaip 2+2=4. Kiekvienas RUSIJOS pilietis (gaila, bet net turint leidimą pastoviam gyvenimui naudotis šia forma negalima) prisijungęs prie mokesčių inspekcijos programėlės/svetainės (taip taip, yra ir apps Apple/Android ir PUIKIAI VEIKIA) ir gali per ją užsiregistruoti. Jei nėra pateikta informacija, privaloma pateikti: Paso numeris, telefono numeris ir regionas kuriame bus registruojamasi. Kiek šiai dienai žinau, registruotis galima tik keletoje regionų: Maskva, Sank-Peterburg ir Rostov na Donu.

Taip pat, visiškai nėra sudėtinga pereiti iš индивидуальный предприниматель į самозанятый, tiesiog reikia mokesčių inspekcijai perduoti informaciją apie perėjimą ir tik paskui registruotis apps’e.

Pliusai ir minusai:
Negalima samdyti darbuotojų išskyrus advokatą, notarą, auditorių. Negalima užsiimti pirk/parduok. Visos parduodamos prekės/paslaugos turi būti sukurtos Jūsų rankomis. Jei turite autoservisą, detailing saloną, kirpyklą, kepyklėlę, teikiate kompiuterių priežiūros paslaugas ar tiesiog užsiimate neriniais – ši forma ideali Jums.
Taip pat, šioje formoje nereikalinga buhalterija. Banke nurodomos įplaukos už ką bus mokami mokesčiai, įvedama per apps’ą į mokesčių inspekciją ir viskas. Visi mokesčiai ir t.t. sutvarkomi banko.
Pinigai pasiekiami iš karto, nereikia laukti “algos” ar dar kažko, tiesiog gavai – įforminai įplauką, kol važiavai/ėjai iki bankomato, ir nusiėmiai pinigus.

Mokesčiai:
Naudodamiesi šia forma mokesčiai yra skaičiuojami už gautas įplaukas. Iki 2.4mln (~€24000) per metus apmokestinama 4-6%. Jei dirbama su fiziniais asmenimis taikomas 4% o jei su juridiniais 6% pajamų mokestis.
Taip pat, jei viršijama 2.4mln rublių, atsiranda prievolė mokėti 13% НДФЛ (gyventojų pajamų mokestis).

IV – ИП (Индивидуальный предприниматель)

Apie IV manau rašyti daug nereikia o jei kam įdomu, yra VMI pateikta informacija: Kaip įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą.
Apie ИП galima pasakyti tiek, kad pati forma labai panaši į Lietuvoje esančią IV. Registruojamasi mokesčių inspekcijoje, suteikiamas numeris, atidaroma atskira banko sąskaita ir dirbama.
Šia forma galima užsiimti jau viskuom, nuo gamybos, perdirbinėjimo iki importo/eksporto. Galima įdarbinti darbuotojus.

Pliusai ir minusai:

Užsiimkite kuom tik norite, priimkite darbuotojus – kitaip tariant, viskas leidžiama kas yra įstatymo ribose:)
Galima pasirinkti keletą mokestinių formų. Pasirinkti 6% nuo įplaukų arba 15% nuo grynojo pelno (pajamos-išlaidos).
Iš minusų tai tikriausiai vienas – reikalingas buhalteris ir pilnai reikia vesti buhalterinę apskaitą.

Mokesčiai:
Jokių metinių įplaukų limitų nėra. Pagrindiniai mokesčiai kurie privalo būti sumokėti:
Pensijų fondas: 32 448руб. (~€320)/metams
Sveikatos apsauga: 8 426руб. (~€80)/metams
Nėra privaloma, bet jei daromas importas iš kitų šalių, geriau žinoma užsiregistruoti НДС (PVM alternatyva). Rusijoje daug įvairių PVM formų, bet taip pat neišsiplėsių, bet pagrindinė yra 20% – Lietuvoje 21%.

UAB/AB – OOO/OAO

Kaip ir Lietuvoje UAB taip ir Rusijoje OOO formos faktiškai vienodos. Skirtumas žinoma mokesčiai. Atskirų kažkokių pliusų ar minusų nepastebėjau aš asmeniškai. Gal vienintelis minusas, kad mokesčių formą pakeisti galima tik 1 kartą per metus (prieš naujuosus, įsigalioja nuo sausio 1d.). Lietuvoje jei pasiekiama tam tikra riba PVM registracija privaloma ir ji registruojasi iš karto. Rusijoje taip nėra, pakeisti iš keletos esamų formų į labiau patrauklę galima tik nuo sausio 1d. PVM privaloma registracija prasideda tik nuo €5mln pajamų (EDIT 2020-11-16 – privaloma registracija prasideda nuo ~€1.5mln/metus (150mln rublių apyvarta)).

Mokesčiai ir mokesčių formos:
НДФЛ (PVM): Mokamas PVM, GPM, Sodra ir visi kiti mokesčiai. Darbuotojų išlaikymas +/- vienodas kaip ir Lietuvoje ir sudaro ~42% nuo darbuotojaus uždarbio. Visi mokesčiai mokami ne kas mėnesį, bet kas ketvirtį, ty vieną kartą per 3mėn. Ataskaitos institucijoms turi būti pateikiamos kiekvieną mėnesį laiku, jei pradelsiama bent 1 diena – baudos neišvengsit:).

Mokesčių formos yra 3:
6% – nuo visų įplaukų
15% – pajamos-išlaidos
20% – nuo grynojo pelno (ši forma veikia, kada yra НДС (PVM)).

Yra ir daugiau formų, bet ten visokioms žemės ūkiu kas užsiima ir t.t.

Pagrindinės visos formos ir mokesčiai aprašyti, jei yra konkrečių kažkokių klausimų – užduokit, bandysiu atsakyti.

Leave a Comment